ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո սեպտեմբերի 13-ին ազդարարվել է ՀՀ ԱԺ հինգերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի բացումը: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատգամավորների քննարկմանն է ներկայացրել ԱԺ հինգերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի, սեպտեմբերի 13-15-ի քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերը եւ հետաձգումների, ինչպես նաեւ՝ որոշ նախագծեր հատուկ կարգով քննարկելու վերաբերյալ ԱԺ որոշումների նախագծերը, որոնք հաստատվել են:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկմանն անցնելը, պատգամավորներն ԱԺ նախագահի առաջարկով ողջունել են ԱԺ այցելած եւ նիստի ընթացքին հետեւող Երեւանի Ալեքսանդր Պուշկինի անվան թիվ 8 հիմնական դպրոցի ուսուցիչներին եւ աշակերտներին:
Խորհրդարանը վերահաստատել է ԱԺ հինգերորդ գումարման իններորդ նստաշրջանում ընդունված ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի ձեւավորման կարգի մասին ԱԺ որոշումը, ըստ որի՝ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովը բաղկացած կլինի 12 անդամից. 6 պատգամավոր ՀՀԿ-ից, 2-ը՝ ԲՀԿ-ից, մյուս խմբակցություններից՝ մեկական պատգամավոր: Նշենք, որ հաշվիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելուց հրաժարվել է ՀԱԿ խմբակցությունը:
ԱԺ նախագահը խմբակցություններին առաջարկել է ներկայացնել իրենց թեկնածուներին: Գալուստ Սահակյանը խմբակցություններին առաջարկել է ներկայացնել նաեւ ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովի թեկնածուներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 103 հոդվածի համաձայն՝ ՀՀ Ազգային ժողովը ՀՀ Նախագահի առաջարկով նշանակում է ՀՀ գլխավոր դատախազին: ՀՀ Նախագահը, ղեկավարվելով 2005 թվականի ՀՀ Սահմանադրության փոփոխություններով՝ 5-րդ հոդվածի 9-րդ կետով եւ հիմք ընդունելով «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 36-րդ հոդվածի առաջին մասը, ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում առաջադրել է Արթուր Դավթյանի թեկնածությունը:
Ելույթ ունենալով, Արթուր Դավթյանը ներկայացրել է իր ծրագրերը, անելիքներն ու առաջնահերթությունները, դատախազության առջեւ ծառացած խնդիրները, դրանց արդյունավետ լուծմանն ուղղված իր պատկերացումներն ու տեսլականները, որոնք մտադիր է իրականացնել ընտրվելու պարագայում: ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածուն սոցիալական, քաղաքական, իրավական, տնտեսական ոլորտներում սկսված բարեփոխումների շարքում կարեւորել է նաեւ դատախազության համակարգում բարեփոխումները: Արթուր Դավթյանն անդրադարձել է օրինականության ամրապնդման, քաղաքացիների իրավունքների, հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ոլորտում անելիքներին, հանցավորության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի կարեւորությանը՝ նշելով, որ առանց օրենքով պաշտպանված, ակտիվ, առողջ եւ պահանջկոտ հասարակության՝ ոչ մի պետություն չի կարող ամուր հիմքեր ունենալ եւ կայուն զարգացում ապահովել:
ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածուին ԱԺ պատգամավորներն ուղղել են բազմաթիվ հարցեր, որոնք վերաբերել են դատախազության գործունեության սկզբունքների իրականացմանը, դատախազության գործունեության հրապարակայնությանը, հանցագործ Պերմյակովի պատժի կրման վայրին, Սարի թաղի դեպքերի ընթացքում ոստիկանության գործողություններին եւ այդ դեպքերի պատճառով հարուցված քրեական գործերին, դատախազների աշխատավարձերին, որոշ արարքների հնարավոր ապաքրեականացմանը, ընտրակեղծարարության դեպքերի բացառմանը միտված քայլերին եւ հանրային ու քաղաքական հնչեղություն ունեցող մի շարք այլ հարցերի:
ՀՀ գլխավոր դատախազի նշանակման վերաբերյալ ելույթներ են ունեցել ԱԺ պատգամավորները:
Վահան Բաբայանի խոսքով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնը մեր երկրի կարեւորագույն պաշտոններից է, դատախազության դերն առանցքային է մեր պետականության կայացման, օրինականության ապահովման եւ դատաիրավական համակարգի բնականոն գործընթացի ապահովման հարցում: Նա համոզմունք է հայտնել, որ նոր գլխավոր դատախազը կկարողանա ապահովել օրենքի գերակայություն, կպահպանի անաչառ մոտեցումներ եւ իր գործունեությունը կուղղի օրինականության հաստատմանը: Վահան Բաբայանը կողմ է քվեարկելու թեկնածությանը:
Ողջունելով թեկնածուի առաջադրումը՝ Կորյուն Նահապետյանն առանձնացրել է նրա մարդկային ու մասնագիտական բարձր արժանիքները, անդրադարձել դատախազության համակարգում ակնկալվող փոփոխություններին: Պարոն Նահապետյանի գնահատմամբ՝ ներկայացված թեկնածուն բավարարում է նորացված Սահմանադրության պահանջները: Կարեւորելով շարունակական բարեփոխումները դատախազության համակարգում՝ պատգամավորը հույս է հայտնել, որ խորհրդարանի կողմից նշանակված գլխավոր դատախազը կարճ ժամանակում համակարգում քաղաքականություն իրականացնելու հնարավորություն կունենա:

On September 13, under the sounds of the RA anthem the opening of the tenth session of the RA NA fifth convocation was announced. The NA Speaker Galust Sahakyan submitted for the deputies’ consideration the draft agendas of the tenth session of the NA fifth convocation and September 13-15 sittings, and the NA draft decisions on cancellations, as well as on debating with special order some draft laws, which were approved.
Before passing to the debate of the agenda items by the NA Speaker’s proposal the deputies welcomed the teachers and pupils of Yerevan Alexander Pushkin N 8 General School, who visited the NA and were observing the procedure of the sitting.
The parliament reaffirmed the NA decision on the order of the formation of the NA Ad-hoc Accounting Committee passed in the ninth session of the NA fifth convocation, according to which, the Ad-hoc Accounting Committee will be comprised of 12 members: 6 deputies from the RPA, 2 - from the PAP, and one deputy - from each faction. Let us note that the ANC faction refused to take part in the works of the Accounting Committee.
The NA Speaker proposed the factions to submit their candidates for the Ad-hoc Accounting Committee and for the NA Committee on Ethics.
The RA NA Speaker Galust Sahakyan has informed that under Article 103 of the RA Constitution, the RA National Assembly by the RA President’s proposal appoints the RA Prosecutor General. The RA President, guided by Paragraph 9 of Article 5, the amendments to the RA Constitution of 2005 and taking as a basis the first part of Article 36 of the RA law on the Prosecution, proposed Artur Davtyan’s candidacy in the RA Prosecutor General’s position.
Delivering his speech, Artur Davtyan presented his programmes, plans and priorities, the problems facing the Prosecutor’s Office, his visions aimed at their effective solution, which he was intended to implement in case of being elected. The RA Prosecutor General’s candidate also highlighted the reforms in the system of the prosecution in the series of the reforms which had been started in the social, political, legal and economic spheres. Artak Davtyan touched upon the works to be done in strengthening of legality, protection of citizens’ rights, fundamental freedoms, the importance of combating crime and corruption, noting that without an active, healthy and demanding society protected by law, no state can have firm bases and provide sustainable development.
The NA deputies addressed numerous questions to the RA Prosecutor Generals’ candidate, which related to the implementation of the principles of the activities of the Prosecutor’s Office, the transparency of the Prosecutor’s Office, the place of criminal Permyakov’s to serve the sentence, the actions of the police during the events in Sari Tagh and criminal cases initiated because of those events, the prosecutors’ salaries, the possible decriminalization of some actions, the steps directed to the exclusion of the cases of election fraud and a number of issues of public and political sounding.
The NA deputies Vahan Babayan and Koryun Nahapetyan delivered speeches on the RA Prosecutor General’s appointment.
The debate of the issue will continue at September 14 sitting.
The last hour of the sitting, in accordance with the RA Law NA Rules of Procedure was allotted to the deputies’ announcements.